Jednym z najpopularniejszych sposobów rozpoczęcia sprzedaży w sieci jest sprzedaż w oparciu o dropshipping. Ten model biznesowy zyskał swoją popularność wraz z dynamicznym rozwojem e-commerce – w Polsce już od ponad 10 lat przyciąga rzesze przedsiębiorców, którzy chcą spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie.  

W przeciwieństwie do tradycyjnego handlu, gdzie sprzedawcy muszą inwestować w magazynowanie i zarządzanie produktami, dropshipping pozwala prowadzić sklep internetowy bez konieczności posiadania fizycznego towaru na stanie. To hurtownia lub producent zajmuje się całym procesem.  

 

Zalety dropshippingu

 

 Głównym plusem i cechą, która wpłynęła na jego popularność jest brak konieczności posiadania własnych produktów. Wystarczy podpisanie umowy z hurtownią bądź producentem, który jest otwarty na taki model współpracy i praktycznie z dnia na dzień możemy zacząć sprzedaż. Rozwiązanie to pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, co ma kluczowe znaczenie w początkowej fazie rozwoju firmy. Dodatkowo minimalizuje ryzyko finansowe, ponieważ nie trzeba inwestować w towar, który może się nie sprzedać. 

Dla osób niedoświadczonych w branży e-commerce dropshipping jawi się jako rozwiązanie pozbawione wad, idealne wyjście dla osób, które chcą zarobić, a jednocześnie się nie narobić. Rzeczywistość może okazać się jednak inna i choć model ten nadal jest popularny, to posiada liczne pułapki, o których przekonujemy się dopiero kiedy rozpoczniemy działalność.  

 

 Mylne przekonania związane z dropshippingiem

 

Podczas kontaktu z klientami często spotkam się ze stwierdzeniem, że dropshipping to będzie dla nich źródło dochodu pasywnego, dodatek do pracy na etacie, że “przecież wystarczy uruchomić sklep, połączyć go z hurtownią, a reszta będzie się odbywała automatycznie”. W rzeczywistości, w obszarze sklepu działającego w oparciu o dropshipping może czekać nas jeszcze więcej pracy niż przy sklepie, gdzie sprzedajemy nasze własne produkty.  

Warto spojrzeć na to szerzej i zastanowić się, dlaczego klient ma złożyć zamówienie akurat u nas. Należy brać pod uwagę, że hurtownia udostępniająca dropshipping, może współpracować z dużą liczbą sprzedawców, którzy w swojej ofercie mają identyczne produkty jak my, a co za tym idzie, produkty w takich sklepach mają te same opisy, zdjęcia, a bardzo często nawet i ceny.  

 

Jak się wyróżnić?

 

W wyścigu o klienta wygrywa więc ten, kto będzie krok przed konkurencją, a tutaj z pomocą przychodzą nam liczne działania marketingowe, które możemy wykonać: płatne kampanie reklamowe, pozycjonowanie strony, modyfikacja opisów przedmiotów, aby przyciągały uwagę i odpowiadały na możliwe pytania konsumentów. Można również zatrudnić doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów.  

Wspomniałem wyżej o kampaniach – jest to obszar, bez którego nasz sklep może czekać miesiącami na pierwsze zamówienia, nawet jeśli będziemy dbać o pozostałe kwestie. Płatne kampanie marketingowe pozwalają na szybkie pozyskanie nowych klientów do sklepu.  

Właściwie skonfigurowana kampania jest inwestycją, którą powinna pokryć znaczną część naszego budżetu – w okresie, kiedy nasz sklep nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji w wyszukiwaniu organicznym. W zależności od branży budżet przeznaczany na kampanie może się znacząco różnić.  

Zwykle im branża jest bardziej popularna, tym inwestycja musi być nieco większa, aby osiągnęła próg opłacalności. W tej kwestii warto rozpocząć współpracę ze specjalistami, zwłaszcza na początku swojej drogi w sprzedaży internetowej.

Sprawdź jak Media4U może pomóc Ci w reklamach internetowych: https://media4u.pl/oferta/kampanie-reklamowe-online-2/

 

Integracje i koszty

 

Skupmy się teraz na sklepie internetowym – w przypadku dropshippingu głównym tematem jest zawsze integracja z hurtownią i ogólnym koszt sklepu internetowego. Kierujemy się tutaj identyczną zasadą jak w przypadku “klasycznego” sklepu, czyli staramy się, aby sklep miał właściwy wygląd – oparty o najnowsze trendy e-commerce – a także posiadał funkcjonalności ułatwiające nawigacje i składanie zamówień. W obecnych czasach standardem jest sklep posiadający zintegrowane płatności online, np. PayU, Przelewy24 czy Tpay.  

Ważną kwestią jest też dobór odpowiednich przewoźników – musisz upewnić się, że oferowane przez Ciebie metody dostawy w sklepie są zgodne z tym, co hurtownia jest w stanie zrealizować. Przykładowo, jeśli hurtownia korzysta wyłącznie z usług kuriera, nie możesz oferować w swoim sklepie dostawy do paczkomatów. To samo tyczy się terminów dostaw – koniecznie ustal tą kwestię z hurtownią, zanim rozpoczniesz sprzedaż.  

Możliwości integracji jest naprawdę sporo, od wykorzystania interfejsu API, po integracje plikami XML/CSV, czy nawet dedykowanymi dla danej platformy wtyczkami (popularne rozwiązanie w WooCommerce). Każda z metod ma swoje wady i zalety. Im więcej zadań ma wykonywać integracja, tym koszt jej wdrożenia będzie wyższy. Są więc osoby, które chcąc minimalizować koszt prowadzenia sklepu, wykonują działania integracji ręcznie.  

Przy mniejszej ilości zamówień jest to rozwiązanie, które można stosować, natomiast w mojej ocenie ten czas lepiej wykorzystać na marketing, niż stałe prace związane z aktualizacją bazy produktowej czy zamówień wpływających do sklepu.  

Jaki jest koszt wykonania sklepu do dropshippingu? W naszym przypadku takie sklepy zaczynają się już od 10 000zł netto w ramach systemu WooCommerce. W tej cenie możemy zagwarantować zbudowanie serwisu mającego w zanadrzu wszystkie cechy nowoczesnego i wydajnego e-commerce’u.

 

 Podsumowanie

 

Podsumowując, dropshipping to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą skupiać się na bazie produktowej, magazynie, logistyce, a wolą przeznaczyć czas i środki na rozwój sklepu internetowego. Pamiętajmy jednak, że bez odpowiedniego podejścia, rzetelnej pracy, nie będziemy odnosić sukcesów na tym polu. Warto w pierwszej kolejności skonsultować pomysł ze specjalistami doświadczonymi w e-commerce i oszacować realny koszt z jakim będziemy mieć do czynienia. Media4U jako agencja, która od ponad 20 lat wspiera polski e-commerce, z przyjemnością pomożemy w rozwoju sprzedaży w sieci.